Annual Fantasy Awards and Nominations

Discussion in 'News & Announcements' started by kartaron, Aug 20, 2004.

  1. kartaron

    kartaron Hunter / Gatherer

    Joined:
    Dec 19, 2003
    Messages:
    2,287
    Likes Received:
    20
    Trophy Points:
    0
    Location:
    USA
    Ratings:
    +20 / 0 / -0
    Three award groups for works in Fantasy

    1)The Mythopoeic Society
    2)World Fantasy Awards
    3)British Fantasy Awards


    1)
    The winners of the 2004 Mythopoeic Award at their annual convention, Mythcon, held from July 30-August 2 in Ann Arbor, Michigan.

    Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature: Sunshine, by Robin McKinley

    Mythopoeic Fantasy Award for Children's Literature: The Hollow Kingdom, by Clare B. Dunkle

    Mythopoeic Scholarship Award in Inklings Studies: Tolkien and the Great War: The Threshold of Middle-earth, by John Garth

    Mythopoeic Scholarship Award in General Myth and Fantasy Studies: The Myth of the American Superhero, by John Lawrence & Robert Jewett

    ----------------
    ----------------


    2)
    World Fantasy Award Nominations
    The winners will be announced the weekend of October 28 at the World Fantasy Con in Tempe, Arizona.

    Novel:
    K. J. Bishop, The Etched City
    Kij Johnson, Fudoki
    Ian R. MacLeod, The Light Ages
    Jeff VanderMeer, Veniss Undergound
    Jo Walton, Tooth and Claw

    Novella:
    Simon Clark & Tim Lebbon, Exorcising Angels
    Jeffrey Ford, "The Empire of Ice Cream"
    Greer Gilman, "A Crowd of Bone"
    Glen Hirshberg, "Dancing Men"
    Kelly Link, "The Hortlak"

    Short Fiction:
    Charles de Lint, "A Circle of Cats"
    Maureen F. McHugh, "Ancestor Money"
    Alex Irvine, "Gus Dreams of Biting the Mailman"
    Chris Roberson, "O One"
    Bruce Holland Rogers, "Don Ysidro"

    Anthology:
    Jack Dann, Ramsey Campbell & Dennis Etchison, eds. Gathering The Bones
    Ellen Datlow, ed. The Dark: New Ghost Stories
    Kelly Link, ed. Trampoline: an anthology
    Rosalie Parker, ed. Strange Tales
    Jeff VanderMeer & Mark Roberts, eds.The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases

    Collection:
    Jack Cady Ghosts of Yesterday
    Elizabeth Hand, Bibliomancy
    Glen Hirshberg, The Two Sams
    George R. R. Martin, GRRM: A RRetrospective
    Michael Marshall Smith, More Tomorrows & Other Stories

    Artist:
    Brom
    Donato Giancola
    John Jude Palencar
    John Picacio
    Jason Van Hollander

    Professional:
    Peter Crowther For PS Publishing
    John Howe/Alan Lee For Artwork in The Lord of the Rings
    Kelly Link/Gavin Grant For Small Beer Press
    Sharyn November For Firebird Books
    David Pringle For Interzone/service to the field
    Sean Wallace For Prime Books

    Non-Professional:
    Deborah Layne/Jay Lake For Wheatland Press
    Paul Miller For Earthling Publications
    Ray Russell/Rosalie Parker For Tartarus Press
    Dave Truesdale For Tangent Online
    Rodger Turner, Neil Walsh and Wayne MacLaurin For SFSite.com

    ----------------
    ----------------


    3)
    British Fantasy Award Nominees
    The winners will be announced the weekend of September 26 at the British Fantasy Convention in Walsall, England.

    Best Novel (The August Derleth Fantasy Award):
    Simon Clark, Vampyrrhic Rites
    Christopher Fowler, Full Dark House
    Jon Courtenay Grimwood, Felaheen: The Third Arabesk
    James Herbert, Nobody True
    Peter Straub, Lost Boy Lost Girl
    Liz Williams, The Poison Master

    Best Short Fiction:
    Ramsey Campbell, 'Fear the Dead'
    Mark Chadbourn, Wonderland
    Simon Clark & Tim Lebbon, 'Exorcising Angels'
    Christopher Fowler, 'American Waitress'
    Mark Samuels, 'The White Hands'

    Best Anthology:
    Andy Cox, ed., Crimewave 7: The Last Sunset
    Stephen Jones, ed., By Moonlight Only
    Stephen Jones, ed., The Mammoth Book of Best New Horror, Vol. 14
    Joel Lane, ed., Beneath The Ground
    Andy W. Robertson, ed., William Hope Hodgson's Night Lands, Volume 1: Eternal Love
    Jeff Vandermeer & Mark Roberts, eds., The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric and Discredited Diseases

    Best Collection:
    Ramsey Campbell, Told by The Dead
    Christopher Fowler, Demonized
    M. John Harrison, Things That Never Happen
    Mark Samuels, The White Hands and Other Weird Tales
    Michael Marshall Smith, More Tomorrow and Other Stories

    Best Artist:
    Dave Bezzina
    Deirdre Counihan
    Bob Covington
    Les Edwards
    Dominic Harman

    Best Small Press:
    The Alien Online (ed. Ariel and co.)
    Elastic Press (Andrew Hook)
    PS Publishing (Peter Crowther)
    Scheherazade (ed. Elizabeth Counihan)
    The Third Alternative (ed. Andy Cox)

    http://www.sfsite.com/columns/news01.htm